Sarmacja Wiki to encyklopedia tworzona przez komunistów za pieniądze monarchofaszystów. Krzepko, nie?

Koziorożec długorogi

Z Sarmacja Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koziorożec długorogi
Capra ibex longianguli
Aurelius, 2013
Koziorożec długorogi
Koziorożec długorogi
Systematyka
Królestwo zwierzęta
Podtyp kręgowce
Gromada Ssaki
Rząd parzystokopytne
Rodzina krętorogie
Gatunek koziorożec długorogi
Informacje
Szacowana liczebność kilkaset osobników
Status zagrożenia zagrożony
Występowanie Wyspy Sarmackie


Koziorożec długorogi (Capra ibex longianguli) - gatunek ssaka z rodziny krętorogich. Charakteryzuje się długimi rogami, których rozmiar dochodzi nawet do 120 cm. Zamieszkują głównie ciężko dostępne szczyty gór Wyspy Sarmacji (główne skupisko to zbocza Góry Pradziad.

Cechy

Koziorożec długorogi charakteryzuje się szarobrązową sierścią oraz, jak już zostało to wspomniane, długimi rogami. U samic rogi są znacznie krótsze, ich długość dochodzi zaledwie do 20 cm. Rogi samca są szablasto wygięte, skierowane ku tyłowi. Koziorożec długorogi to roślinożerca żywiący się głównie różnego rodzaju trawami porastającymi wysokie partie gór. W okresie zimowym na krótki czas (około miesiąca) koziorożce schodzą do doliny w celu znalezienia schronienia przed zimnem oraz pożywienia. Wraz z ociepleniem stada wracają na wyżej położone tereny, gdzie nie mogą ich dopaść polujące na nie drapieżniki (Wilk sarmacki, czasami nawet Niedźwiedź gelloński). Długość ciała dochodzi do 1,5 m, natomiast waga oscyluje w granicach 40 - 120 kg.

Okres godowy

W czasie okresu godowego samce toczą ze sobą spektakularne pojedynki o samicę. Konkurenci stają na zadnich nogach, aby z impetem uderzyć w głowę przeciwnika rogami. Często kończy się to przepchnięciem przegranego w przepaść wskutek czego populacja samców po okresie godowym bywa nawet o ćwierć mniejsza niż przed nim.